Před sídlem Národního geoparku Železné hory (budova Vodní zdroje) na náměstí U Vodárny pod Širokými schody je schovaná soška permoníka s trakařem plným krystalů. Minisošku najdete na rohu domu za…
První písemná zmínka o kostele by měla pocházet ze zprávy probošta Vyšehradského kláštera z roku 1139, ale různí autoři se k tomuto staví rozdílným způsobem, např. František Palacký tvrdil, že v…
1. světovou válku nemusím nikterak představovat, natož škody a neštěstí, které přinesla nejen naší zemi a obyvatelstvu, a to bez rozdílu národnosti, víry nebo společenského postavení, protože kulky a…
Romantický zámek nedaleko řeky Chrudimky sloužil jako oblíbené rodinné sídlo významných šlechticů. Citlivě zrekonstruované exteriéry i interiéry dnes umožňují návštěvníkům nahlédnout do zašlých časů.…
Barokní sídlo vyrostlo v místech, kde již koncem 13. století stávala vodní tvrz Beneše z Choltic. Žila tu řada urozených rodů, nejdéle panství spravovali Thun-Hohensteinové. Dnes sem putují milovníci…
Na místě současného objektu stávala již od dávných dob stará zástavba čp. 38, která roku 1839 náležela Janu Steinmannovi a v roce 1921 Františce Steinmannové. Původně šlo o roubené stavení, které již…
Komplex kapucínského kláštera byl založen v roce 1656 z odkazu kutnohorského primase Jiřího Vykročila z Bílenberka, a to přímo za městskými hradbami, jejichž zbytek s velkou nárožní baštou válcového…
Kdo alespoň trochu zná Pardubice, tak mu jméno výše zmíněné osobnosti něco říká, minimálně mu na mysli vytanou Bubeníkovy sady, jež jsou právě s tímto pomníkem úzce spojené. Ale začněme od začátku,…
Původně byla tato ves nazývána jako Lány Dlouhé nebo Lány u Krchleb, teprve později byly pojmenovány jako Lány na Důlku. Ohledně původu tohoto názvu píše prof. Antonín Profous ve své knize "Místní…
Od 15. století spadala obec pod jezbořickou a od roku 1787 pod rosickou duchovní správu. Původní dřevěný kostel byl postaven díky sirotčímu správci na pardubickém panství Františku Brinerovi v roce…