První myšlenka na založení hasičského sboru vznikla pravděpodobně již v roce 1865, kdy po žních vyhořely čtyři usedlosti. Tento nápad se, podle písemných záznamů, zrodil především v hlavách stálých hostů Hejtmánkova hostince. Konkrétní podobu však dostal v neděli 21.12.1884, kdy tehdejší starosta František Bureš spolu s obecním zastupitelstvem rozhodli o založení hasičského sboru v obci. Pozvání na valnou hromadu zajišťoval učitel František Karel Rosůlek, autor knihy Historie Pardubicka, Pověsti Pardubicka a dalších publikací. Návrh na založení sboru byl sice přijat jednohlasně, ale po tomto slibném usnesení nastaly z různých příčin odklady. Oficiálně byl náš sbor založen až 6. prosince 1885.
První cvičení se uskutečnilo 27. a 28. ledna 1886. Vyučování trvalo tři týdny. U kolébky ustavení hasičského sboru stáli tehdejší činitelé pokroku na Přeloučsku: Václav Komárek z Jedousova, Josef Komárek a František Karel Rosůlek.
První hasičský ples se konal 7. února 1886. Z počátečních větších akcí nelze nepřipomenout uspořádání veřejného cvičení na oslavu desetiletého trvání sboru dne 7.října 1896, kterého se zúčastnilo šest okolních sborů. Další akcí byl župní sjezd dne 10.července 1899 za účasti sedmnácti sborů hasičské župy Přeloučské a za značné účasti obyvatel obce. Další, tentokrát jubilejní sjezd k 25.výročí založení sboru, se konal 29.června 1910 za účasti dvaceti osmi sborů. 28. června 1936 bylo ve Svinčanech uspořádáno čtvrté reprezentační veřejné vystoupení dobrovolných hasičů.
Sbor hasičů ve Svinčanech se také zúčastnil místní slavnosti předání památníku padlým v 1. světové válce ,a v roce 1929 i slavnostního otevření sokolovny v Heřmanově Městci. Za dobu své působnosti nacvičil Sbor dobrovolných hasičů i několik divadelních představení, organizoval taneční zábavy, pouťové nebo programové večírky a každoročně pořádal hasičský ples.
Sbor udržoval stálou pohotovost. Za prvních padesát let zasahoval v dvaceti pěti případech a to u dvanácti požárů v místě a u třinácti v nejbližším okolí. Jedním z největších požárů, při nichž se sbor účastnil záchranných prací, byla zkáza tří domků v Pazderně v roce 1905. V roce 1913 dne 21. dubna shořel Mariánský oltář v kostele sv. Vavřince.
Ve stejném roce byly ohněm zničeny panské stáje zvané ovčírny, panské stodoly na Pumberkách a cukrovar v Cholticích. Při všech záchranných akcích byla použita ruční stříkačka na pumpování. Pořízení nové motorové stříkačky bylo uskutečněno k příležitosti 50. výročí založení sboru.
V roce 1936 proběhl ve Svinčanech župní sjezd , kterého se tehdy zúčastnilo 44 sborů. V roce 1938 členové požárního sboru nastoupili při mobilizaci k obraně vlasti. Během II. světové války došlo pouze k jednomu požáru, a to ve skladu pana Makeše. V roce 1957 vyhořel doškový domek čp. 18 pana Jelínka. Dalším požárem v obci byl požár stohu tehdejšího JZD. 20. června 1982 shořel 750 let starý dub Teodor. Posledním požárem ve Svinčanech bylo shoření domku pana Hory.
První hasičská zbrojnice byla vybudována při založení sboru a nynější slouží od roku 1972.