Při procházce historickým centrem Pardubic možná i vás nožky zavedou na jeho okraj - k hladině řeky Chrudimky, v níž se z protilehlého břehu odráží několik velezajímavých budov. Jedná se o komplex…
Původně byla tato libišanská vodní plocha o dnešní celkové ploše 2,9 ha bez pojmenování. Později se jí začalo říkat „Obecní“ či „Libišanský rybník“, aby se nakonec jeho název ustálil ve 2. polovině…
Stejně jako v dalších obcích měla Bohdaneč nejprve pouze dědičnou rychtu, která se nacházela na místě dnešního čp. 102. První zmínka o její existenci se objevuje v urbáři pardubického panství z roku…
Jedná se o velmi kvalitní renesanční architekturu s bohatou výzdobou a cenným mobiliářem. Kostel stojí na rohu náměstí Republiky a celý je dobře vidět od blízkého vstupního objektu do historického…
Původní staroždánický kostel byl dřevěný a podle lidové tradice byl vztyčen břevnovskými řádovými bratry (údajně měl být podobný . První zmínka o něm pochází teprve z roku 1339, kdy ho Vaněk ze…
Historické jádro Pardubic nemůžete při procházce městem v žádném případě minout. Na jeho začátku se totiž nad poslední zachovalou městskou bránou tyčí štíhlá věž, která je tak vysoká, že vedle ní…
Pomník se nachází na návsi.Je na něm text:1318 - 2018Na památku první písemné zmínky o Nemošicích nechal zhotovitspolek Nemošice 700
Chrudim se může pochlubit jednou z největších východočeských památkových zón, přičemž je jejím nejhezčím prostranstvím hlavní městský rynek pojmenovaný po nejslavnějším rodákovi a vynálezci Josefu…
Chrastecká socha sv. Jana Nepomuckého bývá občas vydávána za dílo neznámého umělce i neurčené datace, což ovšem platí jen částečně. Jméno – pravděpodobně lidového – tvůrce sochy sice opravdu neznáme,…
Barokní socha sv. Jana Nepomuckého patří k nejvýznamnějším památkám východočeského městečka Nasavrky. Pochází z konce 18. století a najdeme ji na zdejším náměstí, které – jak je v tomto regionu…