Na vstupní chodbě muzea jsou instalovány výstavní panely, které se věnují místním architektonickým skvostům rodinného bydlení. Panely byly součástí výstavy Slavné vily Pardubického kraje. Svitavské vily - známé i neznámé jsou doplněny mapou městského památkového okruhu a místa, kde budovy stojí, jsou v mapě vyznačena. Na pozadí městského památkového okruhu, jehož mapu zde najdete, se odehrává příběh stavitelů 19. a 20. století, jejichž díla změnila město.
VíceVe vstupní části muzea a ve zcela novém výstavním sále se rozehrají etudy šestnáctera příběhů, jejichž herci utvářeli kolorit města v dávných i méně dávných dobách. Je to vlastně první větší expozice o dějinách města, stavěná „na míru“ výstavního prostoru, a vůbec první po roce 1989.
VíceNová stálá expozice, realizovaná Kulturními službami města Moravská Třebová ve spolupráci s Klubem přátel díla Fr. Strážnického.
VíceCelá vystavená sbírka obsahuje přes 1000 štítků na hůl ze sbírky pana Milana Blahy. Převážná část sbírky se datuje do meziválečného období a k vidění je zde mnoho unikátních štítků zobrazujících oblíbená turistická místa České republiky, která jsou dnes již zapomenuta, či přestavěna do modernější podoby. Část sbírky obsahuje i štítky slovenské a německé.
VíceExpozice prezentuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle od jejich počátků až do současnosti. Hned v úvodu, v suterénním ochranném objektu, jsou prezentovány pozůstatky středověké a raně novověké zástavby kolem tzv. scholastikovy brány tak, jak byly archeology objeveny v minulém roce. Vedle navazuje expozice zámeckého návrší, kde je prostřednictvím 3D modelů a dokumentárního filmu představen pozoruhodný a širší veřejnosti dosud téměř neznámý stavební vývoj této lokality – od kláštera přes biskupství, hrad s novým městem, zámecký areál, původní piaristické budovy až po současný stav. Další části expozice obsahují řadu unikátních předmětů – mamutí kel nalezený v Litomyšli, katovský meč, iluminovaný graduál literátského sboru ze 16. století, obrovskou Müllerovu mapu Čech z 18. století, podmalby na skle, „Litomyšlské nebe“ s originálními osobními předměty A. Jiráska, B. Němcové, M. D. Rettigové a dalších osobností nebo staré tisky litomyšlské tiskárny a ruční tisky a štočky Josefa Portmana.
VíceHlavní budova původní usedlosti slouží k muzejním účelům od roku 1978. Je zde umístěna stálá expozice, která dokumentuje dějiny města od jeho založení do roku 1945. Velmi oblíbený je model, který představuje město v 17. století. Za zmínku stojí stříbrná městská pečetidla z 16. a 17.století, stylové vybavení podkrkonošské chalupy, sálek věnovaný Rukopisu královédvorskému nebo exponáty z prusko-rakouské války.
VíceExpozice muzea je rozdělena do čtyř stálých oddělení. V historické části jsou zpracovány dějiny do r. 1945. Dále je zde oddělení osobností, které se zapsaly do dějin města. Oddělení hornictví nabízí modely průřezu kamenouhelým dolem, ocelovou výztuží a mnoha jinými zajímavými předměty. V posledním, národopisném oddělení je vystaveno přes 250 exponátů připomínající každodenní život minulých generací, vše doprovázeno jedinečnými grafikami rytce Ericha Fuchse.
VíceStylové výstavní prostory jsou věnovány souboru plastik zapůjčených z Národní galerie v Praze, jejichž autory jsou přední čeští sochaři počátku 20. století - O. Gutfreund, J. Wagner, B. Kafka a J.Štursa. V podkrovní části galerie je instalována rozsáhlá barokní křížová cesta, dílo královédvorského rodáka J. V. Bergla z 18. století.
VíceVe třech sálech mají návštěvníci možnost zhlédnout artefakty z mnoha oborů lidské činnosti.
VíceExpozice se pyšní mnoha unikátními exponáty zbraní, výstroje, mnoha obrazy a jinými historickými dokumenty, které se vztahují k jediné vítězné bitvě v této válce.
Více