V nejvyšším patře Wenkeova domu nalezete galerii rodáků – malíře J. Šímy a sochařů O. Španiela a J. Wagnera. K dalším výstavám patří například Jaroměř a Josefov očima malířů 19. a 20. století, stavba Wenkeova obchodního domu, nábytek J. Gočára a sezónní výstavy.
VíceExpozice nabízí prostory s malovanými trámovými stropy z poloviny 17. a 18. století, rozsáhlou kolekci obrazů a grafik, mobiliář od 16. do 19. století, zejména renesanční, barokní a novorenesanční, cenné soubory historického uměleckého řemesla, tapiserie, zbraně, historické oděvy.
VíceK vidění jsou zde především tzv. velké řády (klenoty na velkostuhách a řádové hvězdy) evropských zemí. Ve starém zámeckém trezoru, v němž se sbírka zachovala, jsou vystaveny plakety, medaile a řády, které mají vztah k rodině posledních majitelů.
VíceTento interiérový prohlídkový okruh se tematicky vztahuje k závěru 18. a první polovině 19. století, kdy náchodské panství vlastnil Petr Biron vévoda Kuronský a Zaháňský a jeho dcera Kateřina Vilemína, známá jako „paní kněžna“ z románu Babička od Boženy Němcové.
VíceV rytířských sálech 1. patra zámku se dochovaly cenné raně renesanční malby. Kromě maleb iluzivní architektury zaujme zejména obraz s výjevem z biblické legendy o Samsonovi a Dalile, postava „Štěstěny vrtkavé“ nebo obraz s liturgickými motivy „Zákon a milost“... + Křišťálový betlém - mysteriózní umělecké dílo světově uznávaného sklářského výtvarníka Jaromíra Rybáka. Monumentální, tři a půl tuny vážící plastika je emotivně působícím dílem, kterým spolu se světlem jako by prostupovala tajemnost duchovního prožitku.
VíceDětská hra, hračky a pohádky provázejí dětství v každé době a po celém světě. Stálá expozice inspirovaná pohádkami je zpřístupněna návštěvníkům v gotickém sále pardubického zámku.
VíceNa rozdíl od předchozí expozice zbraní jsou zde palné i chladné zbraně vystaveny přibližně ve vyrovnaném poměru od nejstarších až po moderní. Návštěvníci si mohou na funkčních replikách vyzkoušet fungování mechanismů některých zbraní. V tomto směru je naše expozice evropským unikátem.
VíceExpozice je umístěna v reprezentačních renesančních zámeckých sálech nabízí návštěvníkům systematický přehled českých mincí od konce středověku do třicetileté války. Vedle honosných stříbrných tolarů a zlatých dukátů, ražených k reprezentačním nebo obchodním účelům, jsou v expozici přiblíženy i ty druhy domácích a zahraničních mincí, kterými se tehdy skutečně v Čechách běžně platilo. Expozice je doplněna výstavou „Peníze a poklady – nálezy mincí na Pardubicku“.
Více